V presadzovaní inovácií zohráva duševné vlastníctvo kľúčovú úlohu, lebo tým, ktorí do inovácií investujú čas, úsilie a peniaze, ponúka spôsob, ako ich chrániť a ťažiť z nich. Pozrite sa na zhrnutie stavu a motívov ochrany duševného vlastníctva európskymi MSP, ako ich vo svojej štúdii pripravilo EUIPO.
V rámci spoločného projektu úradu EUIPO a Európskeho patentového úradu (EPO) s názvom Rýchlo rastúce podniky a práva duševného vlastníctva (High-growth firms and intellectual property rights) sa zistilo, že v prípade MSP so zapísanými právami duševného vlastníctva je o 21 % pravdepodobnejšie, že budú v nasledujúcom období rásť a o 10 % pravdepodobnejšie, že sa stanú rýchlo rastúcou firmou. V prípade podnikov, ktoré vlastnia celý súbor práv duševného vlastníctva, je ešte pravdepodobnejšie, že dosiahnu vysoký rast.
Uskutočnilo sa spolu 8 349 rozhovorov so zástupcami MSP, ktoré pôsobili v rôznorodých odvetviach, mali rôznu veľkosť a pochádzali z rôznych krajín. V prípade väčšiny analýz zahrnutých do tejto správy sú MSP rozdelené do dvoch podskupín: podniky, ktoré uviedli, že vlastnia práva duševného vlastníctva (4 401), a podniky, ktoré uviedli, že nevlastnia práva duševného vlastníctva (3 948).
Inovácie sú pre hospodársky rast zásadné a väčšina MSP (58 %) sa vyhlasuje sa inovatívne. Je pravdepodobnejšie, že vlastníci duševných práv budú inovatívni: 73 % z nich sa považuje za inovatívnych v porovnaní so 42 % tých, ktorí práva duševného vlastníctva nevlastnia. Väčšina inovácií sa týka vývoja nových produktov. V tejto oblasti sa podujalo na inovácie 63 % vlastníkov práv duševného vlastníctva oproti 31 % tých, ktorí práva duševného vlastníctva nevlastnia.

Jedným z hlavných faktorov intenzívnejšieho využívania práv duševného vlastníctva je, že sa zlepšuje pochopenie výhod, ktoré z nich plynú. Medzi hlavné dôvody, prečo sa MSP vlastniace práva duševného vlastníctva rozhodli pre zápis týchto práv, patrili zabránenie kopírovaniu (59 %), zvýšenie právnej istoty (58 %), ako aj zlepšenie obrazu a zvýšenie hodnoty spoločnosti (36 %). Ak ich analyzujeme podľa veľkosti spoločnosti, v prípade MSP ostáva poradie rovnaké. Mikrosubjekty však kladú väčší dôraz na dôležitosť právnej istoty než na zabránenie kopírovaniu.

Subjekty, ktoré nemajú zapísané práva duševného vlastníctva, uviedli, že hlavným dôvodom, prečo zápis nevykonali, boli nedostatočné znalosti o tom, čo je duševné vlastníctvo a aké má výhody. Percento respondentov uvádzajúcich tento dôvod sa zvýšilo z 25 % v roku 2006 na 38 % v roku 2019. V skutočnosti by 61 % tých, ktorí nevlastnia práva duševného vlastníctva, o zápise uvažovalo, keby tieto práva lepšie pochopili. Druhý najčastejší dôvod pre nevykonanie zápisu práv v roku 2019 je altruistickejší – 21 % MSP si prialo, aby ich inovácie boli bezplatne dostupné všetkým, ktorí by ich chceli využiť.

Pokiaľ ide o komerčné využitie, 24 % respondentov s právami duševného vlastníctva podpísalo licenciu zahŕňajúcu práva duševného vlastníctva a 71 % z nich udelilo licenciu na svoje práva inými organizáciám. Hlavnými dôvodmi takýchto krokov bol záujem o získanie ďalších príjmov (27 %) a rozšírenie podnikania do nových oblastí (nových odvetví alebo nových zemepisných oblastí) bez toho, aby im vznikli súvisiace náklady (23 %).

Počet MSP, ktoré pocítili ujmu z porušenia práv duševného vlastníctva, sa v uplynulých troch rokoch znížil z 31 % v roku 2016 na 24 % v roku 2019. Porušenie sa najčastejšie týkalo ochranných známok (48 %), a po nich nasledovali patenty (24 %). Medzi najčastejšie uvádzanými dôsledkami porušenia práv duševného vlastníctva boli strata na obrate (33 %) a poškodenie povesti (27 %).
Vzhľadom na ujmu, ktorú môže porušenie práv duševného vlastníctva spôsobiť, skutočnosť, že takmer polovica (48 %) MSP stále neprijíma žiadne opatrenia na zabránenie porušovania práv duševného vlastníctva iných spoločností, vyvoláva znepokojenie. Podniky, ktoré ich prijímajú, sa najčastejšie rozhodnú pre konzultácie s právnymi poradcami (16 %) a vykonávajú prieskum na internete (12 %).

Stiahnite si kompletnú štúdiu (PDF v angličtine)