Prísnejšie pravidlá týkajúce sa ochrany údajov, ktoré začnú platiť od 25. mája 2018, zabezpečia občanom väčšiu kontrolu nad svojimi údajmi, zlepšia ochranu súkromia, posilnia bezpečnosť a dôveru spotrebiteľov v EÚ. GDPR prináša zároveň nové povinnosti pre firmy, ktoré spracúvajú tieto údaje.
Do začiatku uplatňovania nových právnych predpisov o ochrane osobných údajov (tzv. GDPR – General Data Protection Regulation – Všeobecné nariadenie o ochrane údajov) zostáva už len o čosi viac než 100 dní.
Všeobecné nariadenie o ochrane údajov umožňuje voľný pohyb údajov po celom digitálnom jednotnom trhu. Novým nariadením sa zabezpečí lepšia ochrana súkromia európskych občanov, posilnenie dôvery spotrebiteľov a ich bezpečnosť, pričom sa zároveň vytvoria nové príležitosti pre podniky, a to najmä tie menšie.
Nové pravidlá ochrany údajov v kocke
- Jeden súbor pravidiel pre celý kontinent, ktorý podnikom zaručí právnu istotu a občanom rovnakú úroveň ochrany údajov v celej EÚ.
- Pre všetky spoločnosti ponúkajúce služby v EÚ platia rovnaké pravidlá, a to aj vtedy, keď tieto spoločnosti sídlia mimo EÚ.
- Výraznejšie a nové práva pre občanov: posilnené je právo na informácie, právo na prístup a právo na zabudnutie. Nové právo na prenosnosť údajov umožňuje občanom presúvať si údaje z jednej spoločnosti do druhej. Spoločnosti tým získajú nové obchodné príležitosti.
- Silnejšia ochrana proti porušeniu ochrany údajov: ak spoločnosť zaznamená porušenie ochrany údajov, ktoré ohrozuje jednotlivcov, musí o tom do 72 hodín informovať orgán na ochranu údajov.
- Skutočne účinné pravidlá a odrádzajúce pokuty: všetky orgány na ochranu údajov budú mať právomoc ukladať pokuty do výšky 20 miliónov EUR, resp. v prípade právnických osôb do výšky 4 % ich celosvetového ročného obratu.
Prípravy v jednotlivých členských štátoch napredujú rozličným tempom. V tejto fáze len dva z nich už prijali príslušné vnútroštátne právne predpisy. Členské štáty by mali zrýchliť prijímanie vnútroštátnych právnych predpisov a zabezpečiť, aby tieto opatrenia boli v súlade s nariadením. Zároveň by mali zabezpečiť, aby ich vnútroštátne orgány mali potrebné finančné a ľudské zdroje na to, aby dokázali garantovať svoju nezávislosť a efektívnosť.
Komisia vyčleňuje sumu 1,7 milióna EUR na financovanie orgánov na ochranu údajov, ale zároveň aj na zaškolenie pracovníkov týchto orgánov. Ďalšie 2 milióny EUR sú k dispozícii na podporu vnútroštátnych orgánov v ich úsilí zameranom na pomoc určenú pre podniky, najmä MSP.
S blížiacim sa 25. májom bude Komisia naďalej aktívne podporovať členské štáty, orgány na ochranu údajov a podniky, aby zabezpečila, že reforma bude pripravená nadobudnúť účinnosť v praxi. Od mája 2018 bude Komisia monitorovať, ako členské štáty uplatňujú nové pravidlá, a v prípade potreby prijme vhodné opatrenia. Rok po tom, ako sa nariadenie začne uplatňovať (2019), Komisia zorganizuje podujatie, na ktorom bude zisťovať, aké skúsenosti majú jednotlivé zainteresované strany s jeho vykonávaním. Tieto informácie sa následne použijú aj ako vstupné údaje pre vypracovanie správy, ktorú Komisia musí predložiť do mája 2020 a ktorá má obsahovať hodnotenie a preskúmanie nariadenia.
Prevzaté z tlačovej správy EK.
Ďalšie informácie:
Informačné prehľady: