Ministerstvo školstva chce podporovať excelentnosť vo výskume: členstvom v medzinárodných organizáciách aj zmenou kategorizácie vedeckých pracovníkov

Inštitucionálna podpora excelentnosti vo výskume s cieľom lepšieho zapojenia slovenských vedcov do významných medzinárodných projektov, ako aj uskutočnenie priebežnej revízie účasti Slovenska v medzinárodných výskumných organizáciách a návratnosti vynaložených finančných prostriedkov boli hlavnými témami minulotýždňovej tlačovej konferencie ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej.

55019

Slovenská republika má ako členská krajina EÚ možnosť zapájať sa do rôznych európskych a svetových projektov, no pre chýbajúcu inštitucionálnu podporu špičkových vedcov zaznamenávame nízku účasť slovenských výskumných pracovníkov na excelentných výskumných projektoch v rámci programu Horizont 2020 a ďalších grantových schém v rámci EÚ.

V tomto roku sa v rámci Horizontu 2020 pripravuje otvorenie výzvy FETFLAG – FET zameranej na vybudovanie silnej európskej výskumnej komunity v oblasti kvantových technológií, na realizáciu špičkového výskumu v tejto oblasti a transfer jeho výsledkov do hospodárskej praxe tak, aby sa posilnila dlhodobá konkurencieschopnosť EÚ.

Ambíciou Slovenskej republiky je zapojiť sa na národnej úrovni do významných európskych riešení v oblasti kvantových technológií a získať dodatočné finančné prostriedky na realizáciu aktivít v danej oblasti z európskych zdrojov. Prvým konkrétnym výsledkom je vytvorenie Národnej platformy pre kvantové technológie, ktorá má zvýšiť šance Slovenska úspešne sa zapojiť do spomínanej výzvy FETFLAG – FET.

Ministerstvo školstva ročne vynakladá približne 11 mil. eur na členské príspevky a spoluprácu v medzinárodných organizáciách, pričom návratnosť finančných prostriedkov je podľa typu projektov v rozmedzí 40 až 100 percent (napr. členstvo SR v ESA má 80-percentnú návratnosť). S cieľom zvýšiť návratnosť finančných prostriedkov chce ministerka Martina Lubyová priebežne hodnotiť efektivitu vynaložených prostriedkov, a to nielen v podobe financií, ale aj spolupráce a zapojenia mladých špičkových vedcov do projektov medzinárodných organizácií.

Okrem toho ministerka školstva vedie v súčasnosti rokovania s cieľom preradiť kategóriu vedeckých pracovníkov do tarifných tabuliek pre vysokoškolských pedagógov, čo by znamenalo zvýšenie platov vedcov a výskumných pracovníkov. Zosúladenie sa bude týkať aj postdoktorandov a doktorandov, pričom snahou rezortu školstva bude udržať týchto perspektívnych vedeckých pracovníkov na Slovensku.

Prevzaté/Viac informácií: MŠVVaŠ SR