Služby top fintech firiem využíva tretina svetovej populácie, tvrdí nová štúdia Fintech 100

KPMG a H2 Ventures, spoločnosť, ktorá sa zaoberá investíciami do fintech spoločností, zostavili aj tento rok na základe piatich faktorov rebríček top 50 etablovaných fintech firiem a top 50 „vychádzajúcich hviezd“, teda firiem, ktoré prišli s nápadmi, ktoré majú potenciál zmeniť celé odvetvie finančných služieb.

Rovnako ako minulý rok, popredné miesta v rebríčku ovládli čínske fintech firmy. V prvej desiatke obsadili tri miesta, pričom Ant Financial opäť obhájilo prvú priečku. Netreba však podceňovať Indiu, ktorá má všetky predpoklady stať sa budúcou fintech veľmocou. Región strednej a východnej Európy má v rebríčku len jedného zástupcu, a to litovskú spoločnosť Bankera, ktorá v rámci svojho portfólia služieb prepája tradičné bankovníctvo s blockchain technológiami.

fintech100-2019-map

Top 10 firiem podľa aktuálneho rebríčka Fintech 100

  1. Ant Financial (Čína)
  2. Grab (Singapur)
  3. JD Digits (Čína)
  4. GoJek (Indonézia)
  5. Paytm (India)
  6. Du Xiaoman Financial (Čína)
  7. Compass (USA)
  8. Ola (India)
  9. Opendoor (USA)
  10. OakNorth (veľká Británia)

Rebríček Fintech100 za rok 2019 je šiestou edíciou tejto štúdie. Bol zostavený po rozsiahlom celosvetovom výskume a analýze založenej na údajoch týkajúcich sa piatich faktorov: celkový získaný kapitál, rýchlosť získavania kapitálu, geografická a sektorová rozmanitosť a X-faktor, teda úroveň produktu, inovácia služby a biznis modelu. X-faktor sa aplikuje iba na spoločnosti zo zoznamu Top 50 „vychádzajúcich hviezd“.

Pozrite si Fintech100

Zdroj: KPMG