Tretia z dôležitých iniciatív sa zameriava na tzv. scaleups. Scaleup je mladá firma s výhľadom rastu/expanzie v zmysle prístupu na trh, tržieb, pridanej hodnoty alebo počtu zamestnancov. Tieto firmy na masové nasadenie nových produktov potrebujú jednak financie a tiež expertízu riadenia podnikania či predaja na medzinárodných trhoch.
Nová iniciatíva Európskej komisie týkajúca sa začínajúcich a rozvíjajúcich sa podnikov má za cieľ poskytnúť početným európskym inovatívnym podnikateľom možnosť, aby sa ich podniky stali svetovými lídrami. Spája všetky možnosti, ktoré už EÚ ponúka, a pridáva k nim nový dôraz na investície rizikového kapitálu, konkurzné právo a zdaňovanie. Zmeny programu Horizont 2020 pripravia cestu pre Európsku radu pre inovácie, pričom počas rokov 2018 – 2020 sa využije 1,6 miliardy EUR na podporu zdola nahor pre prelomové inovačné projekty začínajúcich podnikov s potenciálom rastu.
Táto iniciatíva spája celú škálu existujúcich a nových opatrení zameraných na vytvorenie ucelenejšieho rámca s cieľom umožniť začínajúcim podnikom rásť a podnikať v celej Európe, a to najmä:
- Zlepšený prístup k financiám: Komisia a skupina Európskej investičnej banky spúšťajú celoeurópsky fond fondov rizikového kapitálu. Európska únia poskytne základné investície do maximálnej výšky 400 miliónov EUR a správcovia fondov musia získať minimálne trikrát toľko zo súkromných zdrojov, čím sa iniciuje financovanie rizikovým kapitálom v minimálnej výške 1,6 miliardy EUR.
- Druhá šanca pre podnikateľov: Komisia predložila legislatívny návrh týkajúci sa konkurzného práva. Spoločnostiam nachádzajúcim sa vo finančných ťažkostiach umožní včasnú reštrukturalizáciu, aby sa nedostali do konkurzu a nemuseli prepúšťať zamestnancov. Čestným podnikateľom navyše uľahčí využívať druhú šancu bez toho, aby boli penalizovaní za neúspech ich predchádzajúceho podnikateľského zámeru, pretože po uplynutí najviac troch rokov budú úplne oddlžení.
- Jednoduchšie daňové priznania: Komisia takisto pracuje na niekoľkých daňových zjednodušeniach vrátane nedávneho návrhu spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb (CCCTB), v rámci ktorého sa navrhuje podporovať malé a inovačné spoločnosti, ktoré chcú cezhranične rozšíriť svoju činnosť. Ďalšie iniciatívy zahŕňajú plány na zjednodušenie systému DPH v EÚ a rozšírenie nadchádzajúcich usmernení týkajúcich sa najlepších postupov v oblasti daňových režimov členských štátov pre rizikový kapitál.
Do marca 2017 spustila podporné opatrenia pre scaleupy aj európska sieť Enterprise Europe Network v rámci pilotného projektu, ktorý okrem zmapovania národných/regionálnych ekosystémov podpory tiež pomôže aj vybraným firmám s potenciálom medzinárodnej expanzie založenej na inovatívnych produktoch.
Ďalšie informácie:
- Komisia podporuje začínajúce podniky v Európe (Tlačová správa EK)
- Manifest rozvíjajúcich sa podnikov (EK)
- A new initiative for startups to start and scale up in Europe (EK)
- Europe’s next leaders: the Start-up and Scale-up Initiative (EK)
- Informačný prehľad: Prístup k financovaniu pre začínajúce podniky – finančné prostriedky EÚ a investície rizikového kapitálu (EK)
- Informačný prehľad: Podporný rámec práv duševného vlastníctva pre MSP a začínajúce podniky (EK)
- Informačný prehľad: Včasná reštrukturalizácia a druhá šanca pre podnikateľov
- Startupy rostou do scaleupů. Málokdy se obejdou bez pomoci zvenčí (TC AV ČR)
- SAPIE: Štát by mal uľahčiť podmienky rastu scaleupov na Slovensku (TERAZ.sk)
- 250 najlepších holandských scaleup-ov