Ázijské univerzity sú na vzostupe

V posledných rokoch stúpajú v rebríčkoch ázijské univerzity stále vyššie. V čom sa ale zlepšujú a aké faktory stoja za ich úspechom? A prečo naopak klesajú tradične silné regióny ako je Francúzsko alebo Spojené štáty? Portál Times Higher Education zverejnil analýzu výsledkov posledného rebríčka. Analýze sa venuje český portál Vedavyzkum.cz.

Z analýz vyplýva, že hlavným motorom ich posunu v hodnotení vysokých škôl je predovšetkým ich citačné výsledky. Ten sa dramaticky zdvihol obzvlášť v Číne a Indii. Zvýšil sa príjem zamestnancov a pomaly sa dvíha aj podiel medzinárodných študentov. Čínskym univerzitám v postupe na rebríčkoch tiež pomáha čoraz vyššiu úroveň medzinárodnej reputácie. Aj preto by im mohli zásadne ublížiť plagiátorské škandály.

Ďalším zásadným faktorom, ktorý ázijským univerzitám pomáha, je spomaľovanie rastu a zreteľný pokles kvality západných univerzít. V tomto smere utrpelo napríklad Francúzsko. Je to výsledkom dlhotrvajúcej tamojšej krízy vysokoškolského vzdelávania. Na druhej strane ale úlohu hrá aj skôr priemerná reputácia a stagnujúci citačný výkon.

Na druhej strane iné západné univerzity zvládajú udržiavať tempo s ázijskými univerzitami veľmi dobre. Príkladom môže byť Austrália. Austrálskym vysokým školám sa za posledné roky darí dosahovať úctyhodného zlepšenie v celkových meraniach.

Vývoj hodnotenia rôznych kritérií univerzít v Indii, Číne, Austrálii, USA a Francúzsku. Kliknite na obrázok pre väčšie rozlíšenie. (Zdroj: THE – timeshighereducation.com)

1500px

Prevzaté z / Viac informácií: THE: Analýza vzestupu asijských univerzit

Zdroj: World University Rankings 2018: the key measures marking Asia’s progress