Interreg Europe pomáha regionálnym a miestnym vládam v celej Európe, aby rozvíjali a realizovali lepšiu politiku pre svoj rozvoj. Prostredníctvom vytvorenia prostredia a možností zdieľania riešení má za cieľ zabezpečiť, aby vládne investície, inovácie a úsilie v oblasti ich implementácie viedli k integrovanému a udržateľnému dopadu na ľudí a regióny.
Zameranie programov
Všetky akcie, ktoré sa vyvíjajú s finančnou podporou spoločnosti Interreg Europe, musia patriť do jednej z nasledujúcich štyroch kategórií:
- výskum a inovácie;
- konkurencieschopnosť MSP;
- nízkouhlíková ekonomika;
- životné prostredie a efektívnosť zdrojov.
História Interreg
V súčasnosti sa realizuje už piata generácia programov. Za toto obdobie (2014-2020) sa ich celkový rozpočet dostal až na sumu 10,1 miliardy eur.
Členenie Interreg V
V tomto období pod Interreg spadá viac než stovka programov, ktoré sa dajú rozdeliť do piatich skupín:
- 60 cezhraničných programov – Interreg V-A, kopírujúcich 38 vnútorných hraníc EÚ. Príspevok ERDF: 6,6 miliárd eur.
- 12 cezhraničných programov IPA: Instrument for Pre-Accession and European Neighborhood Instrument
- 16 cezhraničných programov ENI: International Cooperation and Development
- 15 nadnárodných – Interreg V-B, ktoré pokrývajú väčšie územia ako napr. Baltic Sea, Alpine, Danube. Príspevok ERDF: 2,1 miliardy eur.
- Medziregionálny program spolupráce INTERREG Europe a 3 sieťové programy (Urbact III, Interact III a ESPON) pokrývajúce všetkých 28 členských krajín EÚ. Poskytujú rámec pre výmenu skúseností medzi regionálnymi a miestnymi orgánmi v rôznych krajinách. Príspevok ERDF: 500 miliónov eur.
Interreg V programy pre Slovensko
Partneri zo Slovenska môžu v období 2014-2020 participovať v nasledovných programoch Interreg:
- Cezhraničné programy – Interreg V-A
- Nadnárodné programy – Interreg V-B
- Stredná Európa – 9 krajín EÚ Česká republika, Chorvátsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko a Slovinsko
- Dunajský nadnárodný program – 9 krajín EÚ (Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Nemecko – len regióny Bádensko-Württembersko a Bavorsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko) a 5 krajín mimo EÚ (Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Moldavsko, Srbsko, Ukrajina – štyri provincie: Černivská oblasť, Ivano-Frankivská oblasť, Zakarpatská oblasť a Odeská oblasť)
- Medziregionálny program spolupráce
Potenciálni príjemcovia
O príspevok môžu žiadať nasledovné subjekty:
- verejné orgány – miestne, regionálne a národné;
- riadiace orgány / sprostredkovateľské orgány zodpovedné za programy pre investície do rastu a zamestnanosti alebo európsku územnú spoluprácu;
- agentúry, výskumné inštitúcie, tematické a neziskové organizácie: aj keď nie sú hlavnou cieľovou skupinou, tieto typy organizácií môžu spolupracovať aj s Interreg Europe tým, že najprv spolupracujú s miestnymi tvorcami politík s cieľom určiť možnosti spolupráce s Interreg Europe
Obrázok/podklad banneru: Slon.pics