USA aj Čína plánujú masívne investície do vedy

Americký rozpočet na vedu sa krátiť nebude. Donald Trump napokon podpísal rekordnú sumu. Čína zase reorganizuje svoju vedu. Cieľom krajiny totiž je, aby sa do roku 2035 stala globálnym vedeckým lídrom. Informuje portál Vedavyzkum.cz.

usa-cn

USA

Kongres Spojených štátov amerických s konečnou platnosťou zachránil pre zvyšok fiškálneho roka 2018 rozpočet na vedu od škrtov, ktoré navrhoval prezident Donald Trump. Financie na vedu dokonca narástli oproti minulému roku výrazne – celková suma nebola nikdy v histórii vyššia.

Navrhované škrty amerického prezidenta pre fiškálny rok 2018 vo vednej politike tak už nemajú šancu na uskutočnenie. Plánované škrty pre tento rok, a rovnako tak na rok 2019, sú zažehnané zvýšením limitov pre rozpočty v celkovej výške 300 miliárd dolárov. Vďaka týmto prostriedkom sa podaril kongresu takmer “husársky” kúsok – miesto poklesu rozpočtu na vedu, a to predovšetkým v oblastiach, ktoré navrhoval prezident, bude podpora rekordne vysoká. Za tento nárast môže čiastočne tiež inflácie dolára. Nárast sumy určenej na vedu o 12,8% oproti roku 2017 je najväčší za posledné desaťročie.

Viac v článku Vedavyzkum.cz: Kongres dotlačil americký rozpočet na vědu k rekordu

Čína

Čínska ľudová republika reorganizuje centrálnu vládu a zmeny sa dotknú aj vedy. Ministerstvo pre vedu a techniku sa vďaka týmto zmenám významne rozšíri a malo by novo ovládať aj najväčšiu čínsku grantovú agentúru pre základný výskum, ktorá doposiaľ zachovávala vysokú mieru súťaživosti.

Čína tiež oznámila rad zmien, ktoré sa týkajú celkom 15 ministerstiev. Jednou z nich je aj plán na rozšírenie právomocí ministerstva pre vedu a techniku. To by malo naďalej dohliadať na vedný politiku a väčšie projekty v tejto oblasti. Okrem toho do jej portfólia pribudli právomoci spojené s grantovým financovaním výskumu a náborom zahraničných vedcov.

Viac v článku Vedavyzkum.cz: V Číně vzniká superministerstvo pro vědu a techniku