Európske firmy chytajú vo výskume druhý dych, najrýchlejšie rastie Čína. Tvrdí nová štúdia PwC

Výdavky na výskum a vývoj najväčších spoločností sveta vzrástli oproti minulému roku o 11%. Európa sa dostala dokonca nad hranicu 200 miliárd dolárov. Najrýchlejšie tento rok stúpali výdavky čínskych firiem, ktoré ale v porovnaní so Severnou Amerikou stále predstavujú menej ako šestinu výdavkov tamojších spoločností. 

6 charakteristík najsilnejších inovátorov (Zdroj: PwC)

14. vydanie štúdie s názvom “Strategy & Global Innovation 1000” analyzuje investície do inovácií a stratégie inovácií tisícky spoločností sveta, ktoré na výskum a vývoj vynakladajú najvyššie rozpočty. 

Výdavky na výskum a vývoj ročne vzrástli na 782 miliárd dolárov. Ako najefektívnejší inovátori za posledných 15 rokov boli označené spoločnosti Apple a Stanley Black & Decker.

V rebríčku 2018 vedú:

  1. Amazon.com
  2. Alphabet Inc.
  3. Volkswagen

Najviac investícií prúdi do výskumu a vývoja v oblasti počítačov a elektroniky. Za rok 2018 to bolo viac než 170 miliárd dolárov. Na druhom mieste sa s výdavkami vyše 160 miliárd dolárov umiestnilo zdravotníctvo. Do roku 2020 by sa však malo vďaka rýchlemu rastu dostať do čela rebríčka. Nasledujú automobilový priemysel a softvérové spoločnosti s nákladmi vo výške 120 miliárd dolárov.

Suverénne najrýchlejším tempom rastú investície spoločností podnikajúcich v digitálnej oblasti. Ak vydrží aktuálny trend, do roku 2021 tieto softvérové a internetové firmy zrejme predbehnú ostatné sektory ekonomiky.

Kompletné vydanie štúdie nájdete tu: Strategy & Global Innovation 1000

Pozrite si video: 

Prevzaté z tlačovej správy PwC ČR.