Iba tretina podnikateľov na Slovensku inovuje, konštatuje Eurostat

Približne polovica európskych firiem v rámci 28 krajín EÚ prišla s efektívnejšími modelmi výroby. Slovensko v tomto smere značne zaostáva. Podľa Eurostatu je to do istej miery spôsobené menšou podporou štátu, resp. legislatívnym nastavením, ktoré inovácie brzdí. Píše to vo svojom článku TASR.

Iba tretina firiem pôsobiacich na Slovensku inovuje. Vyplýva to z aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý sa pozrel na to, či firmy vynakladajú úsilie a prinášajú nové prototypy, patenty a zlepšovania výroby a prevádzky.

Kým Slovensko v posledných rokoch napreduje v IT oblasti, napríklad Íri inovujú malé a stredné podniky, Luxemburčania investujú viac do výskumu, Belgičania spustili viaceré inovačné projekty, ktoré prepájajú biznis a akademickú obec. Európa sa síce v inováciách zlepšuje, ale svet je stále oveľa ďalej.

Do výskumu a inovácií najviac investujú v západnej Európe, stredná a východná Európa zaostáva. Najinovatívnejšie firmy za sledované obdobie roku 2016 boli podľa Eurostatu z Belgicka (68 %), Portugalska (67 %) či Fínska (65 %). Na opačnej strane rebríčka je Rumunsko (10 %), Poľsko (22 %) a Bulharsko (29 %).

Prevzaté/Zdroj: TASR