Pri železničnej stanici Bratislava Vinohrady vznikne technologický kampus Innovatrics

Po informácii ESETu, že v Bratislave postaví výskumné centrum, predstavila svoj zámer na technologický capmus aj firma Innovatrics. Na dnes prázdnom pozemku pri Železničnej stanici Vinohrady by už čoskoro malo vyrásť jej nové sídlo.

innovatrics-skica-viz
Vizualizácia nového sídla Innovatrsics. Zdroj: A.M. Architects. Prevzaté z YIMBA

Innovatrics bol síce založený v roku 2004 vo Francúzsku, za jeho vznikom však stáli Slováci, ktorí po určitom čase preniesli svoje podnikanie späť do Bratislavy. Firma najprv sídlila v technickom inkubátore STU na Pionierskej, neskôr si však jej rast vyžiadal potrebu väčších priestorov. Innovatrics zakúpil trojicu domov v pôvodnej račianskej zástavbe, kde pracovalo asi 60 ľudí. Ani to však úspešne sa rozvíjajúcej firme nestačilo.

Pozemok je determinovaný susednou železničnou traťou, areálom železničnej stanice Vinohrady a starším developmentom Kivikko od YIT Slovakia. Výhodou je však vynikajúca dopravná dostupnosť a čoskoro aj výrazne obmenená štvrť, ktorej zanedbaný charakter sa mení s rozvojom Novej Cvernovky a susednej Palmy, ktorá sa má transformovať na polyfunkčnú zónu s industriálnym nádychom. Pre firmu, hľadajúcu špecifické sídlo v nezvyčajnej lokalite, ide o skvelé miesto.

Samotný kampus by mal pozostávať z dvojice, výhľadovo trojice objektov. Najmenším je jednopodlažný pavilón s retailom, ktorý by mal vzniknúť pri vstupe do areálu a vo svojom zázemí vytvorí verejný priestor – námestie, ktoré bude nástupným priestorom do sídla firmy.

Tá sa bude nachádzať v štvorpodlažnej budove v tvare písmena U, v ktorej strede vznikne presvetlené átrium, slúžiace ako komunitný priestor. Spoločenské priestory budú umiestnené aj na prízemí, kým na zvyšných troch podlažiach budú kancelárie. Vďaka efektnej architektúre vzniknú v zadnej časti budovy pobytové terasy pre zamestnancov, jej tvar zároveň umožní vytvorenie akéhosi vnútrobloku, ktorý bude parkovo upravený. Pracovať by tu mohlo približne 300-400 ľudí.

Prevzaté z YIMBA (Yes in My Bratsilava)