Na autonómne autá je najlepšie pripravený Singapur, pozrite si aktuálny rebríček

Singapur sa stal lídrom v pripravenosti na autonómnu dopravu. Na druhom mieste skončilo Holandsko a prvú trojku uzatvára Nórsko. Aktuálny prieskum spoločnosti KPMG naznačuje, že koronakríza môže urýchliť vývoj v autonómnej doprave. Pandémia je totiž pre ľudí príležitosťou presedlať na ekologickejšiu a bezpečnejšiu dopravu.

autonomous-vehicles-2020-kpmg

Tohtoročný prieskum najlepšie pripravených krajín na autonómne autá KPMG Autonomous Vehicles Readiness Index (AVRI) 2020 naznačil pozitívny trend – vo väčšine krajín napreduje progres v testovaní, vývoji a implementácii autonómnych vozidiel. Z 25 krajín, ktoré boli hodnotené minulý rok, si až 17 krajín zvýšilo svoje celkové skóre pripravenosti na autonómne autá.

Novému lídrovi rebríčka sa úspešne podarilo implementovať regulácie či právne normy. Singapur tiež napreduje aj v testovaní. Kým väčšina krajín má pre testovanie vyhradené relatívne malé územia, v Singapure v októbri minulého roka rozšírili testovaciu oblasť na všetky verejné cesty v západnom Singapure, ktoré dokopy merajú asi 1 000 kilometrov. Preškolili tiež 100 vodičov autobusov na bezpečnostných dispečerov pre autonómne autobusy, keďže do roku 2022 chcú, aby autobusy bez vodičov jazdili v ďalších troch mestách.

Susedné Česko je zas jednou z piatich krajín, ktoré získali najvyššie hodnotenie pre vládou financované piloty autonómnej dopravy a testovanie autonómnych áut je považované za hlavnú devízu krajiny. Ešte v tomto roku by sa malo začať s výstavbou nového testovacieho centra autonómnych vozidiel nemeckého BMW v Sokolove, ktorý je vzdialený asi 300 kilometrov od hlavného vývojového centra v Mníchove. Areál v hodnote 300 miliónov eur plánuje BMW otvoriť v druhej polovici roku 2022. Testovacie centrum bude mať okolo 100 kilometrov cesty umožňujúcej testy mestských, diaľničných a vidieckych ciest.

Skokanom rebríčka sa stala Južná Kórea (7.), ktorá sa oproti minulému roku posunula o šesť miest. Krajina vlani v októbri implementovala národnú stratégiu pre autonómne vozidlá, ktorá si kladie za cieľ znížiť počet úmrtí na cestách o tri štvrtiny.

Prevzaté z KPMG