60 najinovatívnejších krajín sveta 2021

Bloomberg zverejnil rebríček najinovatívnejších krajín sveta v roku 2021. Na popredných miestach sú Južná Kórea, Singapur a Švajčiarsko. Z krajín EÚ sú v top 10 – Nemecko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Holandsko a Rakúsko. Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 44. mieste, v porovnaní s rokom 2020 pokleslo o 3 miesta.

Bloombergov index analyzuje kritériá pomocou siedmich rovnako vážených metrík vrátane výdavkov na výskum a vývoj, výrobných kapacít a koncentrácie high-tech verejných spoločností.

Veľká časť údajov agentúry Bloomberg pochádza z obdobia pred krízou koronavírusu. Stále je pozoruhodné, že mnoho krajín s vysokým indexom – ako Južná Kórea, Nemecko a Izrael – boli svetovými lídrami v niektorých oblastiach boja proti pandémii, či už ide o sledovanie kontaktov alebo rýchle očkovanie.

Americké firmy ako Zoom Video Communications Inc. alebo výrobca vakcín Pfizer Inc. patria medzi emblémy inovácií v uplynulom roku, čo odráža najvyššie hodnotenie USA v oblasti hustoty technologicky vyspelých firiem.

Pandémia podľa ekonóma Paula Romera, nositeľa Nobelovej ceny, poukázala aj na iný druh prelomu, ktorý sa týka viac politiky a organizácie ako technológie alebo výskumu.

Druhý Singapur, ktorý vyčleňuje rozpočtové prostriedky na pomoc pracovníkom a spoločnostiam pri prechode na digitálnu ekonomiku, má tiež vysoké skóre v oblasti výroby – a jeho globálne konkurencieschopné univerzity ho zaradili medzi najvyššie stupne terciárneho vzdelávania. Švajčiarsko, ktoré je lídrom v oblasti finančných a biologických technológií, sa umiestňuje na popredných priečkach podľa indexu v obidvoch kategóriách výskumu.

Nemecko, ktoré kleslo v rebríčku, nasleduje varovanie spred dvoch rokov Juergenom Michelsom, hlavným ekonómom Bayerische Landesbank, ktorý povedal, že krajina má nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a nevhodnú stratégiu pre technológie novej generácie.

Dve najväčšie svetové ekonomiky, USA a Čína sú zodpovedné za väčšinu svetových inovácií a sú tiež uzavreté v bitke o kľúčové oblasti politiky, ako sú práva duševného vlastníctva. Medzera medzi nimi sa počas životnosti indexu neustále zmenšovala. V roku 2021 došlo k poklesu v rebríčku oboch krajín.

Proces zoradenia krajín v rebríčku začal s viac ako 200 ekonomikami, ktoré boli hodnotené v stupnici od 0 do 100 v siedmich rovnako vážených kategóriách. Krajiny, ktoré nenahlásili údaje za najmenej šesť kategórií, boli vylúčené, čím sa celkový zoznam upravil na 111. Bloomberg publikuje rebríček najlepších 60 ekonomík.

Viac informácií. Prevzaté z eraportal.sk