FinTech alebo finančné technológie

Ďalšou oblasťou, ktorá sa nevyhne veľkým zmenám, je finančný priemysel. Aj keď bankovníctvo, kapitálové a investičné trhy sú dlhé roky tradičným segmentom, nástup nových informačných technológií, kryptomien či blockchainu už dáva do pohybu aj finančníctvo. A nie sú to len dravé startupy, no trend už pochopili aj veľké finančné domy či dokonca centrálne banky. Práve preto bude FinTech technologickým sektorom s veľkými investíciami i dopadom na fungovanie spoločnosti i firiem.

fintech_banner

FinTech (finančné technológie) je priemysel skladajúci sa zo spoločností, ktoré využívajú nové technológie a inovácie s dostupnými zdrojmi, aby mohli konkurovať trhu tradičných finančných inštitúcií a sprostredkovateľov pri poskytovaní finančných služieb. Finančné technologické spoločnosti sú startupy i zavedené technologické a finančné spoločnosti, ktoré sa snažia nahradiť alebo zlepšiť využitie finančných služieb. (Zdroj: Wikipedia)

Medzi najnovšie trendy v oblasti fintech patrí najmä:

  • účtovníctvo (alternatívne účtovnícke riešenia, prepájanie databáz, riadenie finančných položiek, vrátane daňovej oblasti),
  • alternatívne pôžičky (trhoviská pre pôžičky bez sprostredkovateľov peer-to-peer, crowdfundingové pôžičky),
  • bitcoin / blockchain (digitálne kryptomeny s rýchlymi transparentnými službami bez sprostredkovateľov),
  • poistenie (peer-to-peer poisťovanie zdravia, automobilov či dokonca dronov),
  • platby (nové kreditné modely na báze alternatívnych dát, služieb, POS produktov, vrátane čítačiek kariet a digitálnych obchodov),
  • osobné financie a zdravie (služby na sledovanie osobných financií a analytika),
  • investovanie do nehnuteľností.

Európska komisia sa tiež venuje FinTech-u. Od 23. marca do 15. júna 2017 je otvorená verejná konzultácia k fintechu, použitiu moderných informačných technológií a inovácií na zlepšenie konkurencieschopnosti európskeho finančného sektora. Európska komisia otvorila konzultáciu k fintechu, aby získala podnety potrebné na vytvorenie jednotného regulačného rámca pre inovácie vo finančných službách, ktoré by dodali jednotnému európskemu trhu globálnu konkurencieschopnosť a výkonnosť. Konzultácia je dostupná tu.

Takto vyzerá ochutnávka z startupovej komunity FinTech-u, ako ju pripravili v CB Insight:

FinTech-CBI

A takto vyzerá zase využitie umelej inteligencie v rámci fintech (CB Insight):

ai-in-fintech-market-map-image3

Zdroj:

Ďalšie zaujímavé články: