Rada EÚ navrhuje zníženie rozpočtu Horizont 2020 o pol miliardy. Komisia je proti

Počas podujatia, ktoré 8. septembra 2017 v Bruseli usporiadalo Science|Business, vystúpil komisár EÚ pre výskum a inovácie Carlos Moedas proti návrhu Rady EÚ, ktorý sa týka zníženia rozpočtu na rámcový program Horizont 2020 takmer o pol miliardy eur. Komisár zastáva názor, že škrty v rozpočte sú nesprávne. Nie je vraj prijateľné znižovať rozpočet na vedu, výskum a inovácie v čase, kedy EÚ prehlasuje, že chce byť svetovým lídrom pre tieto oblasti.

moedas_SBEurokomisár Carlos Moedas (Zdroj: Science|Business)

Návrh rozpočtu zo strany Komisie pre rok 2018 počítal s celkovým objemom finančných prostriedkov vo výške približne 160.6 miliárd EUR. Rada v júli reagovala na danú žiadosť znížením prostriedkov o 1.7 miliardy EUR. Vďaka tomu by rámcový program Horizont 2020 zaznamenal najväčšie straty.

Navrhované škrty, ktoré sa tiež stretli so silným odporom zo strany poslancov Európskeho parlamentu. Škrty zahŕňajú 46 miliónov EUR z programu satelitného navigačného systému Galileo a Egnos, 33 miliónov EUR z projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) a 20 miliónov EUR z programu Copernicus – európskeho programu pre pozorovanie Zeme.

Prevzaté z článku: Komisia nesúhlasí s navrhovaným znížením rozpočtu programu Horizont 2020 (SLORD.sk)

Ďalšie informácie: Proposed cuts to Horizon 2020 are wrong, says EU Research Commissioner (Science|Business)