Ministerka školstva zrušila spornú eurofondovú výzvu

Urobila tak v pondelok 18. septembra. Ministerstvo uvádza, že v rámci tejto výzvy nebolo vydané žiadne rozhodnutie o schválení dotácie a nebola podpísaná ani jedna zmluva o poskytnutí dotácie.

3-b0af688ccd1b99e64c7507fa0961e8c81a3a8287
Na archívnej snímke nová ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (zdroj. TASR).

Súčasťou nových pravidiel sa stanú napríklad verejné panelové diskusie za účasti odborných hodnotiteľov, vytvorí sa nová databáza týchto hodnotiteľov s prísnejšími a detailnejšími kritériami na ich kvalifikáciu s novým spôsobom zaraďovania expertov do databázy hodnotiteľov.

Ministerstvo od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Bývalý minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Prevzaté z: TASR