4 slovenskí finalisti súťaže PowerUp! v oblasti energetiky a životného prostredia

V online finále budú o postup bojovať štyri inovatívne projekty v oblastiach regenerácie batérií, mobility, internetu vecí a 3D tlače domov. Finále sa bude konať online už 12.5.2020.

powerup-2020-final-sk

Tieto slovenské projekty zabojujú o postup na medzinárodné finále súťaže PowerUp!:

  • 3Dimension. V rámci projektu 3Dimension bolo vyvinuté rameno pre 3D tlač s dosahom až 6 metrov, čo mu umožňuje dosah v kružnici až 12 metrov. Výhodou riešenia je, že rameno má extrémne nízku hmotnosť len 250 kg, dá sa jednoducho odviesť dodávkou a je možné si s ním postaviť svoj budúci domov rýchlo a energeticky úsporne. Rameno bolo vyrobené zo špeciálneho karbónového materiálu, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s Ústavom polymérov SAV a vytlačené na špeciálnej 3D tlačiarni. Energeticky, časovo a finančne úsporné riešenie stavieb s týmto zariadením pracujúcim technológiou 3D printingu ušetrí aj potrebu ľudskej práce vďaka automatizácii a robotizácii. Na stavbu sa zároveň používa špeciálna betónová zmes, ktorá je ľahčená a má lepšie vlastnosti ako klasický betón.
  • Biotron. Biotron Labs vyvíja platformu Mobilyze, ktorá pomáha klientom robiť lepšie rozhodnutia v súvislosti so zlepšovaním mobility. Preto pomáha sieťam nabíjačiek pre elektromobily nájsť vhodné miesta na ich umiestnenie na základe reálneho a očakávaného dopytu. Firma spolupracuje aj s mestami a regiónmi, ktoré vďaka Mobilyze vedia vyhodnocovať presuny obyvateľstva, navrhovať politiky a vyhodnocovať ich dopad s minimálnym oneskorením.
  • e-Vision. Spoločnosť E-Vision Systems vyvíja technológiu na regeneráciu olovených batérií. Ide o neinvazívny spôsob obnovy stratenej kapacity  olovených batérií. Technický princíp je založený na elektrochemickej metóde vysielania elektrických impulzov určitej frekvencie, tvaru a intenzity do batérie. Pôsobením vírivých prúdov dokáže vyčistiť a zrevitalizovať vnútorné prostredie batérie, čím sa obnoví jej kapacita. Ide o ekologickú, časovo a finančne efektívnu alternatívu voči plnej recyklácii batérií. Benefity sú ako finančné – úspora na odloženej potrebe nákupu nových batérií, tak aj environmentálne – udržaním existujúcich batérií v prevádzke sa zníži potreba výroby nových.
  • Grissp. Grissp vyvíja komplexnú platformu priemyselného internetu vecí (IIoT) pod názvom Flover.io. Úlohou IIoT platformy je pripojiť senzory a zariadenia do internetu a spracovať a analyzovať všetky dáta zo senzorov, strojov a zariadení, riadiacich jednotiek, informačných systémov alebo databáz, čo umožní inteligentným podnikom efektívne narábať s ich údajmi a premieňať ich na užitočné informácie. Priemyselný internet vecí alebo IIoT označuje miliardy priemyselných zariadení – čokoľvek od strojov v továrni až po motory v lietadlách – ktoré sú naplnené senzormi, pripojené k bezdrôtovým sieťam a generujúce obrovské množstvo údajov. Flover.io je možné využiť v každom odvetví priemyslu, napríklad aj v energetike na zber dát z inteligentných meračov spotreby energie.

Zdroj: EurActiv.sk