Noc výskumníkov sa bude konať online 27.11.2020

Výskumníčky a výskumníci každý rok prinášajú na Európsku noc výskumníkov zaujímavé ukážky, pokusy a prezentujú svoju neobyčajnú prácu. Tento rok sa s nimi môžete stretnúť iba online a môžete sa tešiť hneď na niekoľko formátov pre malých aj veľkých. 

Mottom roka 2020 bude „Veda bez hraníc“, ktorým chceme poukázať na to, že výskum a inovácie prekračujú nielen geografické hranice, ale zachádzajú aj za hranice bežného poznania.  Za všetkými dôležitými objavmi a zlepšeniami stoja výskumníci a inovátori a ich zvedavosť a odhodlanosť – vďaka nim máme internet, môžeme vidieť čiernu dieru, liečiť choroby či vytvárať umelú inteligenciu.

Navyše sa dôležitosť vedy a vedeckého bádania ešte výraznejšie ukázala aj v posledných mesiacoch, keď sa celá spoločnosť v boji s COVID-19  spolieha na vedecké poznatky a ľudí, ktorí za ňou stoja. Cieľom výnimočného programu Európskej noci výskumníkov je ukázať, že na Slovensku máme špičkových vedcov v rôznych oblastiach a priniesť  ich prácu prostredníctvom virtuálneho sveta aj do škôl a k vám domov. 

Program tohtoročnej Európskej noci výskumníkov sa bude skladať z viacerých častí a formátov:

 • Online štúdio
  Tradičný hlavný formát sa presunie zo Starej tržnice do interaktívneho online štúdia. 
 • Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca
  Jedinečný projekt prepájajúci školy a vedcov na Slovensku! Aj napriek tomu, že tento rok sa nebudeme môcť stretnúť na festivale vedy, chceme priniesť vedu do škôl a regiónov Slovenska aspoň online
 • Veda bez hraníc
  Vedu bez hraníc budeme realizovať prostredníctvom online platformy (pravdepodobne Zoom alebo Teams), takže na program sa budú môcť záujemci registrovať. Vyhradený čas pre vedecký program v rámci Vedy bez hraníc je maximálne 55 minút.
  Prihlasovanie vedkýň a vedcov, ktorí majú záujem realizovať prezentáciu v rámci programu Veda bez hraníc je možné na tomto odkaze. do 30. 10. 2020. 
 • Vedecký kuriér
  Úplná novinka a pilotný projekt v rámci ENV pripraví vedecké sety pre žiakov a študentov s experimentami a ukážkami vedeckej práce.
  Viac informácií aj možnosť zapojenia pre školy doplníme už čoskoro. 
 • Sprievodné podujatia
  – Príbehmi proti predsudkom 
  – Vedecké cukrárne
  – Vedecké kaviarne
  – Tekovská hvezdáreň v Leviciach
  – Hvezdáreň Medzev
  – Múzeum špeciálneho školstva v Levoči

Viac informácií: Noc výskumníkov 2020