Až 25 tisíc eur pre inovatívny nápad alebo prototyp od EIT Digital Venture

Začínate podnikať v oblasti digitálnych technológií a máte inovatívny nápad alebo prototyp? Potom práve pre vás je program EIT Digital Venture! Môže vám pomôcť posunúť do fázy MVP, teda vytvoriť z neho životaschopný produkt v jeho minimálnej verzii, otestovať ho na trhu a získať finančnú podporu až 25 tisíc eur. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 8. apríla 2022.

„Cieľom programu je popostrčiť sľubné projekty bližšie k tomu, aby sa z nich stali životaschopné produkty overené reálnymi užívateľmi,“ vysvetľuje Monika Vrbková z inovačnej agentúry JIC, ktorá sa o program v ČR a na Slovensku stará. Záujemcovia sa môžu hlásiť do 8. apríla prostredníctvom webu EIT Digital.

Program ponúka podporu najmä digitálnym inováciám pre priemyselné aplikácie, smart cities, správu a ochranu dát, prevenciu i detekciu chorôb alebo napríklad finančný sektor. Prihlásiť sa môžu minimálne dvojčlenné tímy z Českej republiky alebo Slovenska a záujemcovia ešte nesmú mať založenú firmu. Ešte v apríli prebehne hodnotenie prihlášok, z neho vzídu vybraní kandidáti.

O podporených projektoch rozhodnú rozhovory, ktoré prebehnú v apríli. Pre vybrané projekty je pripravený aj intenzívny bootcamp v máji. Každý z vybraných tímov získa 5000 eur a taktiež možnosť konzultácií so skúsenými expertmi. „S ich pomocou by mali účastníci programu doviesť nápad do fázy životaschopného produktu,“ vysvetľuje Monika Vrbková s tým, že všetky tímy, ktoré program úspešne dokončia a založia najneskôr 1. septembra firmu, navyše čaká desaťtisíc eur. „Ďalších desaťtisíc eur potom získa prvých 10 firiem, ktorým sa podarí získať investora,“ dopĺňa Vrbková.

„Talentovaných ľudí môžeme nájsť po celom svete. Majú ale rozdielne príležitosti na to, aby sa z nich skutočne stali úspešní inovátori a podnikatelia. Program EIT Digital Venture chce týmto spôsobom investovať do ľudí najmä z krajín s nižšou inovačnou výkonnosťou,“ hovorí Monika Vrbková s tým, že okrem štátov strednej a východnej Európy sa jedná aj o balkánske krajiny, Maltu alebo napríklad Portugalsko.

Z českých firiem doteraz prešla iba jedna firma – Luftio, ktorá vyvíja nástroj na správu kvality vzduchu na pracoviskách. Pritom je podľa Moniky Vrbkovej u nás podobných príležitostí na akceleráciu nápadov stále nedostatok. „Získať investíciu v tejto ranej fáze podnikania je veľmi ťažké – pre investorov sa jedná o veľmi rizikovú investíciu do neoverených nápadov a ani verejné zdroje nie sú kvôli komplikovaným podmienkam na ich podporu pripravené,“ nabáda začínajúcich podnikateľov Monika Vrbková k tomu, aby sa do programu prihlásili.