Vedci varujú pred supervlnami horúčav až do 55 °C a klimatickými pohromami aj v Európe

Napriek zimnému počasiu prinášam neveselé upozornenia, ktoré uverejnilo ešte v lete v Spojené výskumné centrum Európskej komisie (JRC). Venuje sa drastickému otepľovaniu spojenému s horúčavami a možnými klimatickým udalostiam aj v našom regióne.

super-heatwaves_of_55c_to_emerge_if_global_warming_continues
Budú milióny vystavené extrémnej vlhkosti a teplu?
Obrázok ©Fotolia, Kwangmoo

Tepelné vlny zosilnené vysokou vlhkosťou môžu dosiahnuť nad 40 °C a môžu sa vyskytovať až každé dva roky, čo vedie k vážnym rizikám pre ľudské zdravie. Ak sa globálne teploty zvýšia o 4 °C, nová supervlna horúčavy siahajúca až do teplôt 55 °C môže pravidelne zasiahnuť mnohé časti sveta, vrátane východnej Európy. Tvrdí to najnovšia štúdia Spojeného výskumného centra (JRC), publikovaná v prestížnom časopise Nature.

Podľa štúdie môžu byť vplyvy relatívnej vlhkosti na magnitúdu a špičku horúčav v súčasnom výskume podhodnotené. Výsledky štúdie podporujú potrebu okamžitých opatrení na zmiernenie a adaptáciu na riešenie vplyvu horúčav a uvádzajú regióny, kde by mohli byť potrebné nové adaptačné opatrenia na zvládnutie tepelného stresu.

Druhá štúdia sa venuje klimatickým udalostiam. Tvrdí, že prírodné katastrofy by mohli do konca tohto storočia postihnúť približne dve tretiny európskeho obyvateľstva ročne. To by mohlo viesť k 50-násobnému zvýšeniu počtu úmrtí v porovnaní s dnešným dňom, ak sa neprijmú žiadne opatrenia.

Štúdia dospela k záveru, že najviac zasiahnutá bude južná Európa a že extrémne počasie by sa mohlo stať najväčším environmentálnym rizikom pre ľudí v regióne, čo spôsobí predčasné úmrtia ako aj znečistenie ovzdušia. Nedávne vlny horúčav s rekordnými teplotami v Španielsku sú príkladom potenciálnych budúcich extrémnych poveternostných podmienok, pretože udalosti tejto intenzity sa môžu objaviť každý rok do konca storočia, varujú autori.

Viac informácií: