Európske hlavné mestá inovácií: Úspešné príbehy inovačných miest a tohtoroční finalisti

Známi sú 12 finalisti tohtoročnej súťaže o hlavné mestá inovácií EÚ. Tiež vyšla zaujímavá brožúra, ktorá sumarizuje osvedčené postupy mestskej inovácie zo všetkých kútov Európy i mimo nej. Ukazuje, že starostovia a obce sú kľúčovými aktérmi pri formovaní inovácií zajtrajška.

Tento rok sa do finále súťaže dostali Antverpy (BE), Bilbao (ES), Bologna (IT), Bristol (UK), Dortmund (DE), Espoo (FI), Glasgow (UK), Hamburg (DE), Londýn (UK), Lyon (FR), Nantes (FR), Rotterdam (NL). Šesť víťazných miest, ktoré súťažia o získanie až 1 milióna EUR na rozšírenie svojich miestnych inovačných aktivít, bude vyhlásených v septembri 2019.

eu-capital-inno-2016-2018

Každoročne udeľuje Európska komisia v rámci súťaže “European Capitals of Innovation” cenu 1,5 mil. EUR na zabezpečenie kontinuity a zvyšovania počtu takýchto osvedčených postupov.

Ocenenia sú vyberané v rámci programu Horizont 2020 na podporu výskumu a inovácií. Výhercov vybrala nezávislá odborná porota, ktorá oceňuje inšpirujúce inovačné prístupy, ktoré riešia všetky aspekty života v meste – od technológií, obchodu a mobility až po sociálnu súdržnosť, životné prostredie a udržateľnosť.

Táto brožúra poskytuje prehľad o niektorých jedinečných riešeniach finalistov a víťazov cien 2016-2018. Ukazuje tiež, ako niektorí využili svoje finančné výhry na to, aby posunuli svoje inovácie na novú úroveň.

Ďalšie informácie: