Startup Awards 2017 vyhrala Saftra Photonics, doposiaľ jediná držiteľka fázy 2 SME Instrument na Slovensku

V piatok sa v Bratislave konalo finále najväčšej startupovej súťaže na Slovensku – Startup Awards 2017. Vyhrala ho firma Saftra Photonics, ktorá v súčasnosti realizuje projekt NANOSCREEN z programu Horizont 2020.

saftra-photonics-1

Saftra Photonics chce na trh uviesť zariadenie, ktoré by mohlo zlacniť testovanie kvality vody na desatinu. Firma vytvorila unikátnu technológiu, ktorá dokáže rýchlo a lacno zaznamenať rôzne organické nečistoty vo vzorke vody. Teoreticky by zariadenie mohlo kvalitu vody sledovať nepretržite.

V prvej vlne ho bude ponúkať základné čip pre laboratóriá. Tie vďaka nemu ušetria náklady pri testoch, ktoré už dnes vykonávajú.

“Naše zariadenia môžu od zajtra začať používať stovky laboratórií a ďalším vieme poskytnúť zariadenie na kľúč v jednej krabičke,” povedal pri prezentácii Miroslav Konečný z víťazného startupu.

Technológia vznikla ako odnož výskumu Pavol Miškovský, ktorý pôsobí na katedre biofyziky Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zariadenie by mali certifikovať v budúcom roku a na trhu ho plánujú uviesť v roku 2019.

Firma chystá aj samonosný test, ktorý bude môcť zákazník použiť bez pomoci laboratória. Zariadenia majú tiež výhľadovo posielať posielať dáta o kvalite vody do databázy Saftra Photonics. Startup z nich chce vybudovať celosvetovú sieť senzorov, ktoré by ukazovali informácie o kvalite vody.

Okrem hlavnej ceny, o ktorú súťažilo celkovo osem slovenských startupov, sa udeľovala tiež Challenger Award pre najrýchlejšie rastúce firmu. Tú získala blockchainová platforma DECENT. Mission Award pre startup s pozitívnym spoločenským dopadom získala firma Sensoneo.

Do finále sa prebojovali:

  • Kontentino za intuitívny nástroj pre agentúry a ich klientov na správu sociálnych médií,
  • Matsuko za snahu zrealizovať virtuálnu teleportáciu,
  • Minty za nástroj pre vydavateľov hľadajúcich ilustrátorov,
  • Neseda za stoličku, ktorá dovoľuje zmenu pozícií,
  • Netcore za softvér na správu a obnovu IT sietí,
  • Poetic Studio za nový interaktívny formát pre príbehy,
  • Saftra Photonics za kontrolu nezávadnosti vody
  • Virtual Medicine za výučbu medicíny pomocou virtuálnej reality.

Použité informácie: SME (opravené autorom blogu).