2 príbehy SME Instrument z ČR: Betón prepúšťajúci svetlo a probiotiká pre onkologických pacientov

Dve české firmy, LiCrete a Pharmaceutical Biotechnology, môžu čerpať 50 tisíc eur a poradenstvo špičkových expertov v tohtoročnej výzve SME Instrument. Ten je súčasťou najväčšieho programu EÚ na podporu malých a stredných podnikov s inovatívnym produktom. Z prihlásených 2 009 projektov uspelo 12%.

Betón prepúšťajúci svetlo

Spoločnosť LiCrete sa zaoberá vývojom a výrobou betónových prvkov, ktoré prepúšťa svetlo. Najčastejšie sa inštalujú ako interiérová deliaca priečka. Z miesta sa tak nestáva tmavá miestnosť, ale svetlý priestor. Novú technológiu si nechali majitelia firmy patentovať.

licrete

Európsky grant využijú na vylepšenie existujúcich prototypov a investíciu do prípravkov potrebných pre sériovú výrobu.

“Časť pôjde tiež na aktivity spojené s overením nášho plánovaného obchodného modelu. K tomu sa budú viazať analýzy niekoľkých rôznych zahraničných trhov, na ktoré sa chystáme vstúpiť” hovorí spoluzakladateľ LiCrete Ladislav Eberl.

Probiotiká pre onkologických pacientov

Druhá ocenená firma, Pharmaceutical Biotechnology, sa zameriava na výskum a vývoj probiotík. Grant im teraz pomôže sústrediť sa viac na bezpečné probiotiká pre onkologických pacientov. Práve tí sa počas liečby chemoterapiou alebo rádioterapiou stretávajú so závažnými črevnými ťažkosťami.

pharmaceutical-biotechnology-petr-rysavka

Vďaka SME Instrumentu môže firma dokončiť overovacie experimenty a rozšíriť patentovú ochranu.

“Štandardné probiotiká u týchto pacientov, ktorí majú počas liečby veľmi oslabenú imunitu, sa neodporúčajú. Naša technológia ochráni črevnú sliznicu, bez rizika otravy, ktorú by mohli spôsobiť práve štandardné probiotické kultúry”, dopĺňa riaditeľ Pharmaceutical Biotechnology Petr Ryšávka.

Prevzaté z tlačovej správy JIC.

Pozrite si tiež: