Klimatický plán EIB podporí verejnú dopravu aj siete nabíjacích staníc

Európska investičná banka má klimatický plán, dotkne sa aj Slovenska. Podľa viceprezidentky Lilyany Pavlovovej môže EIB v rámci energetickej transformácie na Slovensku financovať verejnú dopravu, modernizáciu železníc či budovanie siete nabíjacích staníc.

Viceprezidentka Európskej investičnej banky (EIB) Liľana Pavlovová počas tlačovej konferencie v Bratislave 7. februára 2020. [TASR/Martin Baumann]

Lilyana Pavlovová, viceprezidentka Európskej investičnej banky konštatuje (viac nájdete v článku od Euractiv.sk):

V období rokov 2021 až 2025 budú na realizáciu plánu potrebné veľké zmeny v spôsobe, akým financujeme projekty, posudzujeme riziká, podporujeme inovácie a pomáhame zabezpečovať, aby komunity, ktoré v súčasnosti fungujú na báze fosílnych palív, transformáciou netrpeli. Plán vysvetľuje ťažké rozhodnutia, ktoré budeme musieť urobiť: napríklad zastaviť financovanie projektov s využitím fosílnych palív a vyhradiť viac finančných prostriedkov na obnoviteľné energie a prelomové technológie.

Vo svetovom meradle budú na spomalenie zmeny klímy potrebné bilióny eur v investíciách zo súkromného i verejného sektora. Nová cesta môže byť v krátkodobom horizonte riskantnejšia a finančne náročnejšia, ale ak budeme pokračovať ako doposiaľ, z dlhodobého hľadiska to bude pre ľudstvo neporovnateľne drahšie.

Na tento účel už na Slovensku spolupracujeme s mestom Bratislava na uľahčení prechodu na udržateľnejšie spôsoby dopravy, ako je napríklad verejná doprava, bicykel alebo chôdza. Predstavujú približne 60 percent celkovej dopravy v Bratislave. Kombináciou s prostriedkami EÚ umožní naša pôžička zmodernizovať električkovú a trolejbusovú sieť. Takisto prispeje k výstavbe nového električkového spojenia spájajúceho centrum mesta s najľudnatejšou miestnou časťou Petržalka.

Zlepšujeme aj rýchlosť a kvalitu vlakových spojení na hlavných dopravných koridoroch Slovenska, čím sa znižuje počet áut na cestách. Prispeli sme k modernizácii železničného úseku Púchov – Žilina, ako aj k obnove parku železničných koľajových vozidiel pre osobnú dopravu.

Odklon od fosílnych palív nasmeruje viac investícií do inovácií a nových technológií. EIB investovala do skupiny GreenWay, ktorá je slovenským lídrom v oblasti budovania nabíjacích staníc a poskytovania služieb pre elektromobily. Naša podpora umožní skupine GreenWay výrazne rozšíriť jej sieť nabíjacích staníc v strednej a východnej Európe. Tento projekt, ktorý podporuje aj EÚ v rámci programu InnovFin, urýchli prechod na nízkouhlíkové vozidlá v regióne.

Zdroj: Euractiv.sk, Dennik N