Historický úspech: Prvá slovenská firma uspela v prestížnej súťaži o grant EIC Accelerator a získa 2,5 milióna na vývoj prelomového produktu

Európska komisia podporí v prvej uzávierke modifikovaného Akcelerátora Európskej inovačnej rady (EIC Accelerator) 75 špičkových startupov, ktorých produkty majú ambíciu zmeniť svet. Firmy si rozdelia 278 miliónov eur a navyše niektoré získajú aj investíciu od novovzniknutého fondu EIC. Do výzvy sa prihlásilo vyše 1800 firiem.

Vôbec po prvýkrát, bolo v rámci EIC ponúknuté zmiešané financovanie, pričom tento mechanizmus umožňuje oveľa vyššiu úroveň financovania, až 17,5 milióna EUR na spoločnosť, s cieľom urýchlenia rastu európskych spoločností s prelomovými inováciami. Komisia navyše podpísala dohodu so skupinou Európskej investičnej banky o vytvorení osobitného fondu EIC, ktorý by tieto kapitálové investície riadil.

Zo slovenských firiem získali MultiplexDX grant vo výške takmer 2,5 milióna eur na vývoj, klinickú validáciu a vstup na trh. MultiplexDX ktorá vyvíja vysoko presný diagnostický test rakoviny prsníka na efektívnu personalizovanú liečbu. Ide o historicky prvú slovenskú firmu, ktorá uspela v EIC Accelerator, ktorý financuje výnimočné európske startupy, s vysokým potenciálom rastu.

multiplexdx

MultiplexDX sa stala jedinou v rámci krajín V4, ktorá získala financovanie, pričom v rámci východnej Európy budú financované len dva ďalšie projekty z Bulharska a Estónska.

Okrem víťaza, ktorému srdečne gratulujem, z 18 slovenských firiem, ktoré podalo projekt až šiesti získali ocenenie Seal of Excellence (pre bodové hodnotenie viac ako 13 bodov z 15).

Zoznam doteraz podporených slovenských firiem z SME Instrument, ktorý je predchodcom EIC Accelerator nájdete tu.

Zdroje:

Pozrite si tiež: